Малий бізнес дуже різноманітний. Такі підприємства можуть спеціалізуватися на будь-чому: починаючи від виробництва столярної продукції і закінчується торгівлею на фуд-кортах. Але якою б не була специфіка підприємства, йому в будь-якому разі потрібно обов'язково вести бухгалтерський облік.

Навряд чи знайдеться багато людей, крім професійних бухгалтерів, які б отримували задоволення від цього рутинного, скрупульозного процесу. Швидше це сприймається, як щось із чим доводиться просто змиритися. Або залучити професіонала. Але далеко не всі мають можливість оплачувати послуги бухгалтера. Тому, щоб самому не занурюватись у цю сферу, можна використовувати спеціальну програму. BAS Бухгалтерія та інше програмне забезпечення, що працює за таким самим принципом, можуть суттєво спростити ведення бухгалтерського обліку.

Спеціальні програми та можливості, які вони дають

Конкретний функціонал буде залежати від того, яку саме програму врешті-решт вибере бізнес. Зазвичай вони включають:

 • Облік інформації про доходи та витрати.

 • Проведення контролю за залишками на рахунку.

 • Виставлення рахунків, проведення контролю щодо їх оплати.

 • Складання актів, що включають надання послуг, виконання робіт, здавання-приймання тощо.

 • Проведення розрахунку заробітної плати.

 • Формування звітних документів для державних інстанцій, включаючи податковий, пенсійний фонд, фонд соціального страхування.

У цілому, цього більш ніж достатньо для ведення бухгалтерського обліку на невеликому підприємстві. Звичайно, можна звернути увагу і на програми з більшим функціоналом, але варто для початку оцінити знадобитися він вам взагалі чи ні.

Наприклад, якщо ви ведете аграрну діяльність, має сенс звернути увагу на програмне забезпечення, яке спеціалізується на сільському господарстві. Такі програми, як BAS АГРО Бухгалтерія мають спеціальні функції, які будуть цікаві виключно аграрному сектору. Оскільки, крім стандартних речей, дозволять також контролювати дані про оренду земельних ділянок, проводити облік біологічних активів та сільськогосподарського обладнання тощо. При цьому якщо компанія працює в іншій сфері, використання такої програми буде абсолютно недоцільним.

Орієнтовна класифікація

Програмне забезпечення можна умовно розділити за такими ознаками:

 • Оплата. Може бути або безплатним, або платним.

 • Розмір бізнесу, на який розраховано. Такі програми, як BAS Бухгалтерія КОРП ідеально підійдуть для великих підприємств, і навіть для частини середніх, але будуть абсолютно не актуальні для малого бізнесу.

 • Можливість здійснити інтеграцію з іншими компонентами.

 • Забезпечення роботи online, offline чи через «хмару».

При виборі програмного забезпечення для малого бізнесу дуже важливо не тільки оцінити свої потреби, але й адекватно подивитися на свої фінансові можливості. Подумайте про такі речі: 

 • Ви можете дозволити використання платної програми? Можна розпочати із безкоштовного аналога.

 • Яку діяльність веде підприємство? Якщо це специфічний напрямок, можна розглянути варіант придбання спеціальної програми. Інакше можна обмежитись базовими варіантами.

 • Ви самі проводитимете всі операції або задіяєте зовнішнього фахівця? Якщо всі операції будуть вестися вами, то можна обійти без функції надання віддаленого доступу. Якщо за ведення обліку буде відповідати бухгалтер, варто задуматися про необхідність цієї функції.